недеља, 30. децембар 2007.
IVER NE PADA DALEKO OD KLADE
TRIDESET OSMO PISMO
субота, 29. децембар 2007.
ANNIVERSERY
петак, 28. децембар 2007.
TRIDESET SEDMO PISMO
четвртак, 27. децембар 2007.
KO VISOKO LETI NISKO PADA
среда, 26. децембар 2007.
TRIDESET ŠESTO PISMO
уторак, 25. децембар 2007.
NE MOŽE ŠUT S ROGATIM
понедељак, 24. децембар 2007.
TRIDESET PETO PISMO
VRANA VRANI OČI NE VADI
недеља, 23. децембар 2007.
TRIDESET ČETVRTO PISMO
петак, 21. децембар 2007.
PREKO PREČE NAOKOLO BLIŽE
среда, 19. децембар 2007.
TRIDESET TREĆE PISMO
Vaša želja me je zatekla! Kada sam razmislio i ponovo pročitao vaše pismo, shvatio sam da od mene tražite da vam napišem još nešto iz mojih srednjoškolskih dana. Kažete da je to vreme formiranja ali i začinjanja životnih stavova koji će u većoj ili manjoj meri određivati budući život svakog od nas. Takođe, da bez obzira na mnoge sličnosti koje su neminovne u toku školovanja, postoje i lokalne ili bar individualne razlike koje mogu biti zanimljive i karakteristične za samo jedno vreme i jedan prostor. Prisećajući se tog doba. setio sam se događaja vezanog upravo za mene.
Naš profesor književnosti koji je istovremeno bio i sekretar partijske organizacije gimnazije u T. koju sam pohađao 1964 godine, saopštio nam je da će nas sutra posetiti Republički školski inspektor. Dakle, vreme dešavanja je doba socijalizma, moja zemlja se zvala Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, na vlasti je bila Komunistička partija, odnosno, tada već Savez Komunista Jugoslavije. Zašto je to važan podatak, shvatićete iz nastavka. Profesor nas je strogo podsetio na pravila i odredio ko će odgovarati pred inspektorom. Po nastavnom planu i programu tada smo obrađivali Romantizam u našoj književnosti. Elem, inspektor je došao, bio je to jedan stariji gospodin, delovao je uglađeno, tiho i nenametljivo je seo na prazno mesto u poslednjoj klupi, prekrstio nogu preko noge, pažljivo vodeći računa o izuzetno pažljivo ispeglanom bridu svojih pantalona. Inspektor je pripadao tz predratnom kadru. Kasnije sam saznao da je pre rata (Drugog svetskog) diplomirao svetsku književnost i čistu Filosofiju. Profesor je ukratko objasnio dokle smo stigli po planu i programu, istakao značaj Romantizma za buđenje nacionalne svesti kod naših naroda i onda prozvao mene da odrecitujem jednu, "po svom izboru", pesmu Milana Rakića. Podrazumevalo se da neću odstupiti od dogovorenog i zacrtanog klišea, naime u saglasju sa socijalizmom recitovane su samo određene pesme, ne samo od Rakića. Pesme su birane po "ključu" rodoljublja, socijalne tematike i slično. Od Rakića su to bile pesme SIMONIDA, JEFIMIJA, NA GAZIMESTANU i DOLAP. Kada sam ustao i izgovorio naziv pesme koju ću recitovati, lice mojeg profesora je dobilo purpurnu boju, mišići vilice su počeli da se grčevito stiskaju...Inspektor se iz prividnog mira i relativne nezainteresovanosti, pokrenuo i pogledao me sa zanimanjem. Naslov pesme je bio NAPUŠTENA CRKVA. Pokušaću da vam je prevedem što najbolje znam i umem :
NAPUŠTENA CRKVA
Leži stara slika raspetoga Hrista. Mlaz mu krvi curi niz slomljena rebra ; Oči mrtve, usne blede, Samrt ista ; Nad glavom oreol od kovanog srebra.
Dar negdašnjeg plemstva i pobožnog sebra, Đerdan od dukata o vratu mu blista ; Po okviru utisnuta srma čista, A okvir je rez'o umetnik iz Debra.
Takav leži Hristos sred pustoga hrama. I dok naokolo, svuda pada tama, I jato se noćnih ptica na plen sprema,
Sam u pustoj crkvi, gde kruže vampiri, Očajan i strašan Hristos ruke širi, Večno čekajući pastvu koje nema...
Kada sam završio recitovanje, nastao je muk! Profesor je unezvereno izbegavao da pogleda bilo mene, bilo inspektora. Tada se začuo inspektorov staložen glas : "Odlično mladiću. Da li biste nam obrazložili zašto ste odabrali baš ovu pesmu?" Kratko ali prilično suvislo sam ispričao da me je privukla fascinantno dočarana atmosfera, progovorio sam i o "kratkom pamćenju" narodnom, o nebrizi za sopstvenu istoriju.... Inspektor me još jednom pohvalio i vratio se u prethodni položaj. Ostatak časa je protekao kao u bunilu, svi su pa i ja imali utisak da sam napravio prestup. Kako bilo, do kraja školovanja pa i na samom matirskom sipitu, iz književnosti nisam mogao da dobijem bolju ocenu od četvorke! Nije to bio neki moj "gaf", sakupljanje poena kod drugarica i drugova iz odelenja, ne, to je zaista bio moj najiskreniji izbor, i danas volim tu pesmu. Vaspitavan sam u "socijalističkom duhu", moje okruženje je bilo "socijalističko", dakle, nije to bio nikakav moj početni "disidentski" korak, naprosto sam počeo da mislim svojom glavom.
Geslo moje žene je : "Živele razlike." Usvojio sam ga davno jer jasno odražava i moje životne stavove. Kada danas gledam kroz taj "filter", shvatam da je to ipak bio moj (makar i podsvesni) protest protiv krutih pravila, nametnutih shema i šablona ponašanja. Kasnije sam kod Voltera našao i u potpunosti se složio snjim, ono njegovo : "Gospodine ne slažem se s vašim mišljenjem ali ću dati život da biste imali mogućnost da ga iznesete, kažete."
Svrstavanje iza "jednoumlja", religijskog, ideološkog i kakvog god, neminovno dovodi do katastrofe u društvu, o prolivenoj krvi i žrtvama kao već ustaljenoj posledici da i ne govorim. Najdrastičniji primeri jednoumlja Fašizam, Nacizam, Komunizam su pali i za sobom ostavili pustoš!
Niče/Zaratustra kaže : "Ono strašno nije visina već pad."
U nadi da sam vas dobro razumeo, vaš M. P.
KO RANO RANI DVE SREĆE GRABI
уторак, 18. децембар 2007.
ĆUTANJE JE ZLATO
IZLOŽBA MALE GRAFIKE 2007
IZLOŽBA MALE GRAFIKE 2007
Izložba MALE GRAFIKE u Galeriji Grafički kolektiv u Beogradu (ovo za neobaveštene, jer ima i takvih u ovom gradu i ovoj zemlji), je ŠLAG (ručno, na starinski način umućen) na prilično jadnoj torti izlagačke delatnosti u protekloj 2007 godini, računajući skoro sve galerije. Torta me više ne zanima, pišem o ŠLAGU!
Ovogodišnja izložba MALE GRAFIKE je odlična izložba, bez komparacije i van konkurencije u beogradskom likovnom bućkurišu. Tradicija koja traje bezmalo 60 godina, ne samo da nije izneverena, već je učešćem velikog broja mladih umetnica i umetnika uz postojano i značajno sudelovanje starijih, postala još delikatnija, stabilnija, čvršća, dozvoljavajući da joj se nazre daleka i sjajna budućnost.
Za mene je MALA GRAFIKA odavno postala redak trenutak istinske radosti, zadovoljstva, ispunjenosti, nestrpljivog iščekivanja...Šta pričam?! Nisam u tome usamljen. Poznajem i znam mnoge koleginice i kolege koji kao i ja, štampajući grafike velikog formata, slikajući, vajajući...tokom godine, sa velikom radošću očekuju i dočekaju poziv za MALU GRAFIKU. Izazov je biti "ograničen" propisanim formatom, uz mogućnost da pored sopstvenih mentalnih i umetničkih procesa i istraživanja, radiš, stvaraš grafiku u tehnici koja ti trenutno ili životno "leži."
Žiri za dodelu nagrade u sastavu Natalija Cerović, Istoričarka umetnosti – predsednica, Dragan Momirov grafičar i Siniša Žikić grafičar, Mali pečat je s pravom dodelio Bardu ovdašnje, Balkanske i Evropske grafike, Profesoru Bogdanu Kršiću.
Na kraju ali ne manje važno, mora se odati priznanje članicama i članovima Umetničkog saveta i Upravnog odbora Grafičkog kolektiva, Branislavu Fotiću, Draganu Kićoviću, Ranki Lučić Janković, Ljiljani Stojanović, Aleksandru Mladenoviću Leki, Siniši Žikiću i Ljiljani Ćinkul, koji su izvršili izbor radova. Hvala im na dobro obavljenom „poslu.“
понедељак, 17. децембар 2007.
TRIDESET DRUGO PISMO
недеља, 16. децембар 2007.
TRIDESETO PISMO
ZRNO PO ZRNO POGAČA, KAMEN PO KAMEN PALAČA
субота, 15. децембар 2007.
ZDRAVLJE JE NAJVEĆE BOGATSTVO
петак, 14. децембар 2007.
DOĐOH, VIDEH, ODOH !
TRIDESET PRVO PISMO
четвртак, 13. децембар 2007.
NEMA HLEBA BEZ MOTIKE
среда, 12. децембар 2007.
U LAŽI SU KRATKE NOGE
DVADESET DEVETO PISMO
DVADESET DEVETO PISMO
Dragi prijatelju,
P.S. Dugo nismo o tome ali sada mi se desilo da ZABORAVIM reč! Reč koju koristim celog života! Iščezla je, nema je, preostalo mi je da kao Paskal zapišem da mi je reč pobegla.
Budite mi dobro, vaš M.P.
уторак, 11. децембар 2007.
U VINU JE ISTINA
понедељак, 10. децембар 2007.
SUBJEKTIVNA ANALIZA NARODNIH POSLOVICA
недеља, 9. децембар 2007.
DEAD MAN WALKING
DEAD MAN WALKING
Poznajem, viđam, srećem, znam za njih, ima ih....mnogo žena i muškaraca, mladih a starih. Izgledaju i deluju istrošeno, izborano, izgužvani vremenom, nepokretni su umno i fizički. Sve što
„Kad bi mi nebo podarilo još deset, još pet godina života, mogao bih da postanem zaista veliki slikar.“ To je izrekao bezmalo devedesetogodišnji japanski umetnik Hokusai, već odavno poznat i slavljen. Ceo svoj vek je proveo radeći i njie mu bilo dosta, njegovoj radoznalosti i aktivnosti nije bilo kraja. Hokusai je bio star a mlad!
I da delim savete a rekao sam već da je to lakše nego „srediti“ sopstvenu stolicu, dakle, i da delim savete, ne bih mogao pronaći ni jedan koji bi ih pokrenuo.
DVADESET OSMO PISMO
DVADESET OSMO PISMO
Dragi Antonio,
Dobro ste rekli da su reči reči a da od svakog čoveka/pojedinca/individue zavisi koju će i kakvu
sliku i predstavu u svojim mentalijama stvoriti. Pominjete da ste i ranije pisali o "otrcanosti" i
„izlizanosti“ pojedinih fraza, da se to može odnositi i na reči, izraze.
Postoje neopisive stvari, pojmovi koji u nama sijaju, zrače nepojamnom svetlošću, izazivaju
neslućena i neverovatna osećanja a rečima se ne mogu opisati! Ili mogu a onda to zvuči kao „pukotina.“
Slažem se s vama a kao potvrdu, mogu vam reći da 50 godina tražim iole odgovarajuću reč koja
bi mogla na pravi način biti opis „pukotine“. Ni u jednom trenutku je ne posmatrajući ni promatra-
jući anatomski, što je za opis mnogo jednostavnije složićete se.
Kad god bi mi se učinilo da sam blizu „cilja“, izgovorivši je ili napisavši je, reč/reči bi postala/postale banalne, sladunjave, otrcane i bljutavo prizemne. Možda se treba pomiriti sa tim
i uživati u činjenici da u ovom trenutku na ovom našem zrncu od planete postoji više od tri milijarde
„pukotina“ i da svaka od njih predstavlja jednu jedinu i neponovljivu Galaksiju u ogromnom Kosmosu.
петак, 7. децембар 2007.
DVADESET SEDMO PISMO
DVADESET SEDMO PISMO
Dragi Antonio,
Iako preterujem citirajući ipak mi je drago što su vam „legle“ reči Hajneove :“.........i onako bi se čitala. “Od Adama i Eve pa naovamo, milijarde su čeznule za "zabranjenim voćem."
Dopisujemo se (vašom ljubaznošću) već godinu dana, jadam vam se, pomažete mi i savetujete
me, često, imam utisak, preterujući u usvajanju ili razumevanju
mojih pojedinih stavova ali da ne „davim“, dopisivanje s vama mi je život učinilo
zanimljivijim i rekao bih nekako svrsishodnijim.
U već pominjanoj knjizi koja je kod nas izdata pod nazivom : SVAKIM ČASOM SVE JE MANjE VREMENA, u priči REKA, naišao sam na briljantnu minijaturu :
„...a onda široka stidnica, koja se poput kakvog malog stabla pruža sve do početka stomaka.“ Nešto kasnije : „da (je) tvoja pukotina.......zaista jedan mogući put povratka zaboravljenim
davninama, početku sveta kako bi rekao onaj promućurni slikar."
Povodom prethodnog najpre bih da razrešim jedno tehničko pitanje. Naime, kod
nas je Kurbeova slika (nastala 1866 god.) poznata po nazivom POREKLO SVETA.
Priznaćete da je velika razlika između početka i porekla. Skloniji sam POREKLU.
Pre dosta godina, Olga Božiković je objavila tekst sa nadnaslovom : Umetnički skandal ili....
i velikim naslovom KO SE BOJI GISTAVA KURBEA.
U tekstu objašnjava da je u Le Nouvel Observateur Filip Soler objavio članak
pod tim naslovom. Božićkovićeva piše dalje: “Najnoviji roman francuskog pisca
Žaka Anrika VEČITA OBOŽAVANJA uznemirio je lažnu čednost i policijske duhove....
oslanjajući se na antipornografski član novog krivičnog zakona, knjiga se
osuđuje što na koricama izdanja nosi reprodukciju upravo dela POREKLO SVETA.
Tu reprodukciju objavljuje i Le Nouvel Observateur. Zanimnjivo i značajno je da je slika posle dugog prelaženja iz ruke u ruku dospela do svog poslednjeg
vlasnika, Lakana. Zašto Soler smatra da je Žak Lakan (1901-1981) „pravo odredište"
za Kurbeovu sliku? Verovatno zbog stava ovog istaknutog psihijatra i psihoanalitičara o „evidentnoj ulozi totalne slike ljudskog tela kao posrednika i o značaju sopstvenog tela – zarad uspostavljanja čovekovog identiteta.“Božićkovićeva svoj tekst završava rečima :
“Svaka stvar dođe na svoje mesto. Uostalom,
obavestili su me u poverenju da Vatikan mašta o tome da nabavi POREKLO SVETA. Zbilja, ko se danas boji Gistava Kurbea?“
Ovo ispade više od rešavanja tehničkog pitanja ali se nadam da će vas zanimati.
Pišete/kažete :“tvoja pukotina...“. I Lorens Darel u svom ALEKSANDRIJSKOM KVARTETU,
na jednom mestu kaže : “grimizna pukotina.“
Pukotina, raspuklina, prorez, rupa/rupica...ne, ne odgovara mi ni jedan od tih izraza, reči su zaista jalove da opišu taj veličanstveni deo ženskog tela!
Očekujući odgovor, vaš M.P.
субота, 1. децембар 2007.
DVADEST ŠESTO PISMO
DVADESET ŠESTO PISMO
Poštovani Antonio,
Drago mi je da sam vas nasmejao i raspoložio. Pitanje sam vam postavio sasvim
ozbiljno a vi mi u veselju priznajete da sam ako ne sto posto u pravu, na pravom
putu, da ste zaista osetili potrebu da neke stvari i situacije bolje i detaljnije razjasnite, kažete: ne zbog „pogrešnih zaključaka“, već da bi ih, uslovno rečeno, raščinili „besmislenosti“.
Kada je reč o „sebičnosti“, složićete se sa mnom da je svaki čin stvaranja u svo-
joj osnovi sebičan, što nikako ne mora da podrazumeva negativnu konotaciju.
Možda je bolje reći LIČAN nego sebičan. Iako svaki ličan čin, bez obzira da li se
čini širem interesu, za dobro zajednice ili čovečanstva u celini, priznajem, podrazumeva ili
zahteva određenu dozu sebičnosti.
U krajnjoj liniji, izneti na videlo i ponuditi svoje delo čitaocima, gledaocima ili kako
bi rekli današnji „teoretičari umetnosti“ : konsumentima, pored toga što je veoma
hrabar čin, ličan je čin koji u sebi nosi deliće sujete, ekshibicionizma, potrebe za samopotvrđivanjem, u osnovi je sebičan čin!
I da ne razglabam više, sve što činimo ili čak ne činimo, u sebi sadrži našu sebičnost kao deo opšte borbe za opstanak, za samoodržanje.
Dostojevski je rekao:“U apstraktnoj ljubavi prema čovečanstvu, čovek najpre voli sebe."
Razmišljajući na više nivoa i ne želeći da budem „mazgovito“ kategoričan i isključiv, vagajući „za i protiv“, pada na pamet Salman Ruždi koji je svojim SATANSKIM STIHOVIMA izazvao izricanje fatve.
Da li je to posledica „pogrešnih zaključaka“? Ubeđen sam da je Salman itekako
razmišljao, verujem i o posledicama, dok je pisao SATANSKE STIHOVE, iako
ovakvu reakciju sigurno nije mogao da predvidi. Naravno, ovo je drastičan primer
„pogrešnog tumačenja“. Sada (već godinama) može/mora da razmišlja o eventualnoj sebičnosti
i besmislenosti svog čina.
Ja lično, ponovo sa zadovoljstvom čitajući SATANSKE STIHOVE, i danas kao i
kada je knjiga objavljena, podržavam Ruždijevu „sebičnost“, ne vidim da je u
pitanju bilo kakav besmisao (naprotiv!) i mislim da samo „grešni“, vodeći se pre
svega političkim razlozima, mogu čitajući SATANSKE STIHOVE doći do pogrešnih zaključaka. Neumitno se nameće Hitlerovo spaljivanje knjiga. A Aleksandrijska biblioteka ?
I dan danas se knjige ako ne spaljuju a ono zabranjuju. A „dobri i pošteni“Hajne (kao što je govorio moj pokojni prijatelj Slobo Karadžić) je rekao : “Cenzura nije trebalo da zabrani knjigu, ionako bi se čitala.“A Fokner predviđa:“Velika dela će se iznova roditi, kada bude prestao strah.“
A da li ima nečeg (iako mi zvuče anahrono, čak pomalo smešno!) u rečima
Džona Raskina (VREDNOSTI) :“Da li vam je ikad palo na um da nekim najboljim i najpametnijim umetnicima.....nije uvek moguće objasniti kakve divote stvaraju; i da je, može biti, baš savršenstvo njihove umetnosti u tome što tako malo znaju o njoj?"
(uvek) smisao, reči koje se iznenada pojavljuju i iznenada nestaju etc.,etc. pa
pa sam u nekom od pisama pomenuo knjigu Predraga Matvejevića
RAZGOVORI S MIROSLAVOM KRLEŽOM i citirao Krležu. Opet to činim:
„Otkad postoji čovjek, njime vladaju riječi. ......Ove današnje riječi zavladale su
čovjekom sudbonosno, možda čak i kobnije od toga pojma, određujući mu put u
daleku i nedoglednu budućnost tako nametljivo da se čovjek njima slijepo pokorio kao diktatu više sile.“
I vama drag Ivo Andrić je u ZNAKOVIMA PORED PUTA napisao:“Reč višestrukog smisla i
velikog domašaja...ispunila bi možda još mnogo prostora, a ne bi mogla da obuhvati ni približno
sve varijante, ni da objasni svoje višestruko značenje ni označi svoj krajnji domašaj. Stajala bi i
dalje pred nama, svetla, moćna zvučna i bleštava, a nejasna i teško objašnjiva."
Moram ali uzgred da dodam da osim lične sebičnosti (o kojoj već govorimo)
postoje državna, ideološka, religiozna i najšire gledano, sebičnost globalizacije.
Za razliku od Konrada i vas, gore pomenute sebičnosti pod pretpostavkom da
razmišljaju (pre ili posle,nije važno) uopšte se ne obaziru na veliku dozu besmislenosti
niti ih zanimaju pogrešni a još manje ispravni zaključci.
Iskreno se nadam da vam nisam bio previše dosadan, vaš M.P.