VERICA, MEDICINSKA SESTRA
Još jednom sam ga srela kada je došao da mu urade Koronarografiju. Ljubazno se pozdravio sa svima i zahvalio na svemu, da, doneo nam je kafu, sokove ...
Pišem kada osetim potrebu ili kada moram da reagujem, iznesem svoj stav po bilo koju cenu. Oduvek sam bio sumnjičav prema tz objektivnom, nekako mi je to lažnjak. Sve prethodno je tačno ali istine radi moram jos dodati reči moje žene : "sve više pričas što si stariji" i reči moje dobre drugarice Lj.T : "ne zaklapaš !" To su takodje razlozi zbog kojih sam otvorio ovaj Blog.
VERICA, MEDICINSKA SESTRA
Još jednom sam ga srela kada je došao da mu urade Koronarografiju. Ljubazno se pozdravio sa svima i zahvalio na svemu, da, doneo nam je kafu, sokove ...
(o sebi, devojkama, drugarima, svojoj mladosti...pisano 1975 godine a sada samo delimično intervenisano)
MIRKO
Dvadeset godina od mature slavili smo u Kolašinu, pili smo i drali se misleći da pjevamo,
On nije od onih koji te dave i gnjave, volim kada dođe, Marija nam skuva čaj i pričamo, prisjećamo se, pitam ga za planove i pričam mu o mojim. Na samom kraju 2006 godine, doživio je težak infarkt, rekli su mi, zvao sam čim sam saznao, da su ga jedva izvukli. Drži se kao da se to desilo nekom drugom! I to je dobro, psihički je stabilan, nije uplašen, još kad bi uspio da se odrekne cigareta. Sjedio je jednom kod mene kad su nahrupili moji
Bila sam skoro zatečena svojom reakcijom ali mi je on pomogao poljubivši me u obraz i rekao: „ Pa šta drugo da radim, uostalom jebe mi se za infarkt, imam posla preko glave. Držim se prepisane terapije, celo leto sam proveo vozeći bicikl i pecajući, bio sam u četiri slikarske kolonije, sada nastavljam da pripremam izložbe i nemam vremena niti hoću da mislim na to što mi se desilo.“
Nisam zlobna ni pakosna, umem, znam i ja da pomognem drugima, o tome neka oni govore. Svesna sam da o meni preovladava mišljenje....Nikada ne pričam o sebi ili dajem samo najosnovnije benigne informacije, oprezna sam, opekla sam se u životu više puta.... ali počela sam da govorim o njemu
Sa njim može da se razgovara o bilo čemu i prijatno mi je u njegovom društvu iako se retko sastajemo. Pretendujem da sam obrazovana, radoznala, stalno čitam, pratim dešavanja u svim oblastima, mada evo, samoj sebi moram da priznam, često uzimam stvari „zdravo za gotovo“, ubedim sebe da verujem, i pored urođene mi i istančane opreznosti, umem da „uletim“ u priču i da se tvrdoglavo držim nje, čak i kada sam bolno svesna da sam u zabludi. Ali to sam ja! Opet ja o sebi! To je valjda zato što ne izgovaram reči i sama sam sa sobom.
Kako sam ono rekla...otvoreniji, ekstrovertniji...pa to nije baš cela istina o njemu. Dešavalo se, dok na njihovoj terasi pijemo kafu, da on odjednom iščezne!
Nije on neki osobenjak, voli ljude, žene posebno, rekla bi njegova žena, (i slika ženske aktove), vole i njega i ima dovoljno prijatelja, naravno mnogo više prijateljica ali najviše voli kada je sa svojom ženom. Više od trideset godina su zajedno i još uvek imaju o čemu da pričaju, ćućore, pijući kafu u nekom „njihovom“kafiću, a imaju i mesta koja im ko zna zbog čega nešto znače i tu ručaju ako se desi da su oboje u gradu. Volim ih oboje i ne zavidim im ali ponekad poželim da i ja imam nekog kao što je on pored sebe. Oni se toliko vole da mogu i da ćute sedeći zajedno. Svašta im se dešavalo i dešava u životu ali oni jedno drugo „podižu“ ljubavlju i pozitivnom energijom.
Dobar je umetnik i uprkos godinama i dalje radoznao, istraživač. Odabrao je sam svoj put i dosledno ide njim, ni malo se ne trudeći da se (sada već godinama) bilo kome dodvori ili prikloni. Taj njegov put je najteži, pun odbijanja, poricanja, negiranja ali on tera svoje.
Da ne zaboravim, on je i lep, plavook čovek, skoro sasvim sed ali tako „mlad duhom“ da mu niko ne veruje kada kaže koliko ima godina.
Bilo bi me malo sramota kada bi saznao šta mislim o njemu i kako ga vidim, ne zato što to nije istina, naprotiv, ali ja sam ja, imam naprosto strah od ovakvih izliva iskrenosti. Srećom ovo ostaje u meni.
SLOBODANKA
Obuzdavala sam nestrpljenje ali sam pustila da prođe izvesno vreme. Pozvala sam ga i pitala kada je slobodan, kada može da dođe kod mene da mu dam akvarel koji sam pripremila. Bila je Zima, Januar mesec, po Beogradu bljuzgavica, uopšte nisam razmišljala o činjenici da stanujemo daleko jedno od drugog, da je saobraćaj užasan, mrak je pao već posle četiri sata. On je ipak došao! Uvela sam ga u dnevnu sobu i u trenutku shvatila koliko je turobna i soba i atmosfera u njoj. On ju je obasjao svojim prisustvom ili se bar meni tako učinilo. Skuvala sam mu kafu, nije mi smetala ni njegova neizbežna cigareta. Dala sam mu akvarel i dok sam mu ga predavala izgledao mi je jadan i bezvredan, bila sam sigurno crvena kao rak. On se zahvalio i pohvalio moj rad. Sela sam preko puta njega i gledala ga, njegove nebesno plave oči iza tankih okvira naočara, lep nos, usne ispod žućkastih brkova, gledala ga tako plećatog i velikog, ne čujući šta mi govori. „Probudio“ me pitanjem o mozaicima i mom radu u Africi.
Vreme je izcurelo kao kroz prste, morao je da ode. I sada mi je žao što ga nisam poljubila! Nije ni on mene, iako je njegov običaj da ih, pri susretu ili rastanku sa koleginicama, ženama, devojkama koje poznaje i sa kojima se druži, poljubi nežno u obraz. Znajući me i sigurno znajući šta osećam prema njemu, nije hteo da mi čak i drugarskim poljupcem, daje lažnu nadu.
Dolazio je na moje izložbe ali i na izložbe u muzej u kojem sam radila i tu smo često pili kafu i razgovarali.
Poslala sam mu mejlom pozivnicu za izložbu koju sam čini mi se dobro odradila a ipak sam sa strepnjom očekivala njegov sud. Jutro na dan otvaranja moje samostalne izložbe nisam dočekala živa. Umrla sam u snu. Moja sestra čiju adresu sam koristila, je primila njegov mejl u kojem mi se izvinjava što neće moći da dođe jer je doživeo infarkt, da se oporavlja ali mi čestita izložbu.
FILIP
Zamrzeo sam ga pre pet godina u Grčkoj. Priznajem, opomenuo me pre puta ali sam ja mislio da ću uspeti da izmunđam glupe Grke. Prva tri dana Grci su se držali tako, da sam pomislio da će stvar proći. Onda su me izbacili! Lukavi Grci su me provalili još prvog dana ali su se pravili naivni dok nisu smislili šta će i kako će. Sve se to desilo za večerom pred stotinak ljudi, poludeo sam, svađao sam se, vikao, pozivao se na gostoprimstvo...
Muka mi pripadne kada ga vidim, svi mu prilaze, vole da se druže s njim, posebno žene. On za svakoga ima lepu reč i što je najgore to zvuči iskreno!
Pre neki dan sam, posle Nove godine, saznao da je u bolnici, da je doživeo, odnosno preživeo težak Infarkt. Bez obzira na sve, bilo mi ga je žao. Ali burazeru, ne možeš ti cvrkutati, laziti i maziti a sve što te nervira, sve grozote koje svakodnevno doživljavaš, sve muke i nevolje, sabijati u sebe i ne očekivati da to jednog dana eksplodira. Oporavio se neverovatno brzo! Već u Februaru je bio, ej!, na Skupštini. Došao je da glasa, nije hteo, nije ni mogao još rovit da predsedava. Pošto Skupština nije uspela, nikada me ne slušaju niti prihvataju moje stavove o radu i vođenju Skupštine i poštovanju Statuta, on je sazvao novu za 3. Mart. Tog dana je bilo kvoruma, i sam sam bio iznenađen brojem prisutnih, mene je i D. predložio da budemo u komisiji za brojanje glasova. Skupština je trajala kratko, on je vodio dostojanstveno i staloženo, držeći se Statuta i Pravilnika o radu, nije dozvoljavao na svoj ljubazan način, nikakvo nepotrebno širenje i rasplinjavanje diskusija. Moram, iako mi nije lako s obzirom na činjenicu da ga ne volim, da priznam da je to bila jedna od najcivilizovanijih, najkraćih i najdelotvornijih Skupština kojima sam prisustvovao.
Manje ga srećem a i ne nedostaje mi previše. Imam ja dovoljno svojih briga. Bio sam iskren govoreći o njemu, stojim iza svake reči koju sam izgovorio. Ne znam zašto vam je potrebno moje mišljenje, imate mnogo onih koji bi vam pričali bajke o njemu, pre svega žene.
VANJA
Iako je bio nemirko i nestaško, pun energije, bio je odličan đak. Učiteljica ga je volela i uvek bi ga postavljala za katedru da „održava red“, kada bi morala da izađe iz učionice. Bila sam ponosna na njega, znao je da zainteresuje celo odelenje, postavljao je ili odgovarao na raznorazna pitanja, mnogo toga je znao van školskog programa i svima je to bilo interesantno. Bio je neverovatno radoznao, pričao mi je da, kada nešto ne zna, „kopa“ po očevim enciklopedijama, traži i nalazi odgovore. Da, on je već znao da čita a znao je i francuski jezik, učila ga je majka. Ovog trenutka sam poželela da ga vidim, ubeđena sam da je iako smo ostarili i dalje pun energije i radoznao.
Jednu stvar nikada neću zaboraviti! Bio je decembar, Sava je bila zaleđena, sneg je ceo Beograd zavio u ogromnu belu bundu. U toku petog časa, napolju je već odavno bio pao mrak, meni se pripiškilo. Šapnula sam mu na uvo a on mi je rekao da pitam učiteljicu da me pusti napolje. Digla sam dva prsta i pitala ali mi je učiteljica, inače dobra žena, nešto nervozna, bližio se kraj časa, rekla da se strpim, uskoro će zvoniti. Meni je „došlo do grla“, stiskala sam butine a onda mi je on rekao da čučnem ispod klupe i piškim. Poslušala sam ga, čučnula sam, spustila gaćice i popiškila se. Samo što sam se sredila i sela na svoje mesto oni ispred nas su počeli da se kikoću i da nogama šljapkaju po barici koja je docurela do njih. Učiteljica je primetivši gužvu i galamu, ustala od katedre i prišla nam. Podbočila se i ljutito rekla: „Ko je to uradio?“ Ne oklevajući ni trenutak, on je ustao i rekao hrabro i glasno: „Ja!“ Zazvonilo je, učiteljica mu je rekla da ostane a mi smo svi izašli. Strepeći i drhteći čekala sam ga ispred škole. Posle nekih petnaest minuta izašao je, uhvatio me za ruku i pošli smo kući. Nisam smela ništa da ga pitam, nisam mogla ni reč da izgovorim, išla sam pored njega istovremeno do neba zaljubljena u njega i zabrinuta zbog onoga što će mu se desiti. Shvatajući valjda šta se dešava u mojoj glavi, rekao je: „Moram da kažem mami da sutra dođe u školu.“ Odpratio me do ulaza, poljubio i rekao mi da ne brinem. Celu tu noć nisam trenula, on je bio moj heroj, za mene nije postojao niko drugi, ni mama ni tata, ni ceo svet! I sada ovako matora kada se osvrnem iza sebe, niko nikada za mene nije učinio ništa tako odvažno i hrabro, nikada nisam tako snažno osetila ljubav prema bilo kome! Nisam sigurna da li bi se on setio svega toga ali
MOMČILO
Nismo se sreli ni videli preko četrdeset godina. Mogu da se prisetim samo dana ranog detinjstva, a i to vrlo maglovito, nisam baš neki šampion u pamćenju.
U to vreme smo živeli u Prištini, u istoj ulici i išli u isto odelenje osnovne škole. Da, on je došao u drugo polugođe I razreda, iz Beograda. Sedeo je u „zadnjoj“ klupi sa svojom sestrom od tetke Kaćom. Za razliku od mene bio je veseo i to je pokazivao, druželjubiv, mangupče, spreman na svakakav kalambur ali i odličan đak, mislim da je bio najbolji u našem odelenju. Sve mu je išlo od ruke...srpski, račun a u crtanju je odskakao od svih đaka u školi. I pevao je divno. Mene su smatrali za „najbolji glas“ naše škole ali ja mislim da smo, bar što se tiče sluha, bili egal. Često smo nastupali kao duet na raznim školskim priredbama. E, tog poslednjeg puta kada smo se sreli pre četrdesetak godina, posle srdačnog pozdrava i istinske radosti što se vidimo posle toliko godina, rekao mi je da je 1956 godine prema meni zbog klinačke sujete, ispao gad. „Crtao“ mi je i opisivao situaciju i događaj ali ja da me ubiješ , nisam mogao da se setim toga. Za razliku od mene njegova savest to nije nikada zaboravila niti mu oprostila. Kao, pevali smo pesmu „Čoban tera ovčice“ na školskoj priredbi i on je preskočio jednu strofu a ja sam nastavio po redu. On me je prekinuo pred svima i naterao da pevamo po njegovom.
Sećam se da je voleo da dolazi kod mene da se igramo u našem velikom dvorištu, punom voćki i raznog ukrasnog bilja koje je celog svog života sadila moja baka. Moji roditelji i baka su ga brzo i lako zavoleli, često je ostajao kod nas na ručku ili bi nam baka, debelu parčad domaćeg hleba mazala mašću i posipala sitno seckanim crnim lukom i alevom paprikom. Moja baka je bila ono što bi danas rekli, religiozna. Verovala je u Boga i često odlazila u crkvu koja se nalazila na brdašcu iznad naše kuće. I moj i njegov otac su bili komunisti pa smo vaspitavani kako je bilo propisano ali su nam a posebno njemu, bakine biblijske priče bile neverovatno zanimljive. Najviše nas je intrigirala i bila nam je najzanimljivija bakina verzija Bogojavljenja. Otvorenih usta smo je slušali dok
„Ovako bi trebao da glasi naslov prikaza tvoje izložbe, kada bih ga ja pisala“, rekla je moja žena, dok smo jedno jutro pili kafu na terasi. Nasmejao sam se a ona je bez zastajkivanja izgovarala rečenicu po rečenicu, slažući snažan, suštinski nepobitan, jezgrovit verbalni iskaz. „Napiši to molim te, rekao sam, ponudićemo ga kulturnim rubrikama. Iako je Istoričarka umetnosti, dugo već ne piše i ne objavljuje tekstove. Davno mi je rekla kroz smeh: „Ako bih nastavila da pišem prikaze izložbi, izgubila bih i ovo malo prijateljica i prijatelja.“ Odlično sagledava stvari, dobro poznaje našu i svetsku likovnu scenu i što je „najgore“ nikada ne laže, ne „umotava“ niti „zamotava“ stvari, ne stereotipiše. Bez nipodaštavanja ili dezavuisanja autora/ke, jasno i precizno kaže svoje suštinsko viđenje i mišljenje. Kada je umetnost a posebno slikarstvo u pitanju, vrlo je stroga i konsekventna, nije spremna da odstupi ni korak. Ja sam to osetio „na svojoj koži“ više puta u prošlosti. Ako prođe ili danima prolazi pored slike koju radim a ne kaže ni reč, shvatam da nešto ne radim kako treba. Uglavnom se to dešavalo kada sam bio mlađi i kada sam zbog zaboravljenog roka za neku izložbu, na brzinu „sprčkavao“ sliku. Kada bih se spremao da je odnesem na izložbu, e tek tada bi progovorila: „Nemoj da se brukaš, kada potpišeš sliku ona mora da bude urađena do kraja, kako si je zamislio...pogledaj to što nosiš i kaži mi da li si zaista zadovoljan...ti si slikar, ne smeš da varaš u prvom redu sebe“. I uvek je bila u pravu.
Prezauzeta i umorna poslednjih godina, skoro da je prestala da mi govori išta o onome što slikam. Ipak! Sasvim slučajno, nije me videla, čuo sam je kako našem sinu kaže: „Ova slika na štafelaju mu je odlična!“ „Pa što mu to ne kažeš odgovorio je M.“ I rekla mi je. Obrazložila je i zašto. U potpunosti sam se složio s njom da boju pozadine slike treba „ublažiti“ za nijansu, posvetliti...“onda će biti skoro savršena“, rekla je.
„Slikaš samo ženski torzo i osnovne/glavne ženske atribute, grudi, stomak, polni organ, zadnjicu... žene su ti bez glava, obezglavljene, depersonalizovane, to može da znači i opsednutost seksom, da te ne znam pomislila bih da ti je važnije žensko telo od ličnosti žene, od njene individualnosti i posebnosti na zemljinom šaru,“ govorila je verbalno slažući „članak“, prikaz moje izložbe, pod gornjim naslovom. Dva puta sam pokušao da je prekinem da bih joj objasnio svoj stav ali je to kao i uvek bilo nemoguće kada se ona „zahukta“. Nešto kasnije sam došao do reči“, i rekao sam joj: „ Slikam samo i isključivo ženski torzo...navešću ti jedan za mene krucijalan razlog, pre svega priznajem da sam od malena opsednut seksom i ženom kao oličenjem svih mojih snova i maštanja ali kada govorimo o mojim slikama i „ženama bez glave“, nije samo seks u pitanju. Torzo mi uz kvadratni prostor mojih platana, na najbolji način omogućava da se u njemu „igram“ svetlošću i senkom, koji prate neprekidnu pokretljivost mišića ispod nežne, baršunaste, neponovljive ženske kože. Chiaro-Scuro uz odabir samo meni odgovarajućih boja, koje ne moraju niti prate realne, konstruktivnu dekonstrukciju, distorziju, pokret tela ili ugao posmatranja i sagledavanja, raščlanjivanje da bih došao do suštine... sve žene na mojim platnima su slobodne i oslobođene, rasterećene predrasuda koje im život svakodnevno nameće, same sa sobom, opuštene, snažne i podatne, uronjene u maštu...“
Naravno, nije pristala da napiše ni reč. „Bilo bi nepristojno“, rekla je.