BILJANA
Svejedno, godine su prohujale, ostarili smo ali volim da ga vidim, da mu čujem glas, pa makar i posle dvadeset godina.
Pišem kada osetim potrebu ili kada moram da reagujem, iznesem svoj stav po bilo koju cenu. Oduvek sam bio sumnjičav prema tz objektivnom, nekako mi je to lažnjak. Sve prethodno je tačno ali istine radi moram jos dodati reči moje žene : "sve više pričas što si stariji" i reči moje dobre drugarice Lj.T : "ne zaklapaš !" To su takodje razlozi zbog kojih sam otvorio ovaj Blog.
BILJANA
Svejedno, godine su prohujale, ostarili smo ali volim da ga vidim, da mu čujem glas, pa makar i posle dvadeset godina.
ANTONIO TABUKI
Mnogo sam naučio i saznao od njega iako je u jednom pismu stavio ogradu citirajući svog omiljenog Heraklita Mračnog: „Znati mnogo, ne znači biti mudar.“ Pišući mi o sebi i svom životu, za šta sam ga molio, dobijao sam mnogo nepoznatih mi činjenica i informacija, često radi boljeg razjašnjenja začinjenih dobro i celishodno biranim citatima. Brinuo se da ne preteruje i da me ne zamara citirajući neverovatan broj svojih ljubimaca počev od Lao Ce-a i već pomenutog Heraklita Mračnog, do Prustove bake i posebno mu dragog Bohuške (tako ga naziva od milošte) Hrabala. Potražio sam i kupio „Domaće zadatke iz marljivosti“ i ostao zgranut! Taj „njegov“ Bohuška Hrabal je pisao onako kako sam i sam želeo da izgledaju moje knjige. Mnogo zajedničkog sam pronašao među nama. Dugačak je spisak omiljenih mu filosofa, književnika, naučnika... osećam iskreno ponos što je i mene svrstao među njih. Čitajući sopstvene reči koje je on citirao, ponekad bih počinjao da ih posmatram iz sasvim drugog ugla, nekad njegovog a nekad i sasvim novog i iznenađujućeg! Raspravljali smo se oko nekih mojih likova, na primer oko Lukasa Eduina, iako sam ja smatrao da je to odavno završena stvar. Ne! On je imao svoj stav i svoje mišljenje koje je, moram da priznam, imalo opravdanja bar koliko moje odavno napisano i štampano.
Raskinula sam vezu na čuđenje svih mojih drugarica, koje su mi na njoj inače zavidjele.
Ostavio me zbog jedne „beograđanke“! Kao da je pala s neba, u gradu se pojavila ona, visoka, dugih lijepih nogu i velikih sisa! Svi momci koji su držali do sebe su se sjatili oko nje, pratili su je kao čopor a ona je sa svima koketirala ali ne više od toga. Susret s njim bio je presudan, obvila se oko njega kao bršljan! Njemu je prijalo što je od sile osvjedočenih zavodnika izabrala baš njega. Nije ga puštala ni trenutak samog. Povukla sam se, a što sam i mogla drugo? Moje drugarice a bogami i njegovi drugovi su činili sve moguće ne bi li nas ponovo povezali ali mu je ona zavrćela i mozak i tijelo, bijelu mačku nije vidio od nje! Za uvijek mi je ostao ljubav, neostvarena do kraja ali ipak ljubav. Kada smo se vidjeli na njegovoj izložbi u Podgorici 2000-dite godine, prije nego što sam pošla, srce mi je udaralo u grudima kao da sam šiparica iako sam već bila baka, osjetila sam da još uvijek postoji neka veza među nama. Ne naravno seksualna nego neka fina, tanana emotivna nit koja će nas, čini mi se uvijek povezivati.
ONA
Dolazila sam naravno svaki dan, pre ili posle podne u zavisnosti od smene u kojoj sam radila. Donela sam mu mobilni telefon i prosto nisam mogla da verujem kada mi je posle pet dana javio da je „prešao“ na odelenje! Otišla sam posle podne i zatekla ga u hodniku u novoj pižami i papučama. Rekao mi je da se okupao i da se oseća odlično. Dodao je da ću Novu godinu morati da dočekam bez njega. „Ionako bih samo gunđao i zanovetao.“
Mili moj, zaista je dobro izgledao, „zamalo da umrem zdrav“, šalio se. Lekari su bili iznenađeni kada su videli rezultate biohemije. U njegovoj krvi nije bilo ni Holesterola ni Triglicerida, šećera samo u tragovima. Doktor Mladenović mi je rekao da je njegov infarkt posledica stresa, odnosno nagomilanih stresova, pa i duvana, pušenja. Takođe je rekao da je iznenađen, s obzirom da je rukovodio ekipom koja ga je izvukla iz smrti, kako se brzo oporavio. On je odličnog zdravlja, snažan je ali morate učiniti sve da ga sačuvate od stresa, on mora ubuduće da izbegava sve stresne situacije, da šeta, da je što više na vazduhu, da jede mnogo voća i povrća....Klimala sam glavom ali nisam imala snage da mu kažem da on upravo tako živi. Ja volim meso a on bi mogao, iako nije deklarisani vegeterijanac, da do kraja života jede samo povrće i voće. Prvih nekoliko godina našeg braka bilo mi je mnogo teško da prihvatim „njegovu lepezu povrća.... nezaobilazni krompir, karfiol, kelj, keleraba, luk, crveni, crni, beli, paprike sam i sama volela i paradajz, kupus, cveklu nisam do dana današnjeg „svarila“. Jede on i meso, nije izbirljiv, lako ga je hraniti, sve što mu spremiš jede i nema zamerke. On mi je u početnim danima mog kuvanja bio prava potpora, hvalio je i jeo sve što bih spremila iako to ponekad nije ličilo ni na šta. Sećam se kada sam ga pitala koje je njegovo omiljeno jelo. Punjene paprike, odgovorio je. Rešila sam da ga iznenadim, uzela sam najveću šerpu koju sam našla, nalila je vodom i u nju stavila četiri punjene paprike. On je slatko jeo a na moje pitanje kako mu se dopada, odgovorio je da je odlično samo da ubuduće sipam malo manje vode. Dobri moj čovek! Smejala sam se kada mi je pričao da će kada dođe kući
Zajedno smo više od trideset godina, u njega sam se zaljubila na prvi pogled, bez znakova navoda. I on u mene. Nismo mogli oči da odvojimo jedno od drugog. U brak smo uleteli kao „grlom u jagode!“ On je bio slobodan umetnik a ja još nisam bila završila fakultet. Ogromna ljubav, strast, zanos, koje smo osećali jedno prema drugom, potpuno su zamagljivali realnost. A ubrzo sam zatrudnela. Venčali smo se u 20 maja, poveli smo braću i kumove, roditelje smo samo obavestili, ipak je to bio naš život, bar smo tada tako mislili. Moji su, van zemlje, bolje i realnije, iako ni njima nije bilo baš svejedno, prihvatili moju odluku. Njegovi su a pre svega majka i brat(!?) bili tvrdi i često skoro nepristojni, osećala sam se kao uljez, kao neko kome tu nije mesto. Njegov otac je bio druga priča. Dobar i osećajan čovek, ogroman kao medved a nežan kao devojčica, ubrzo je sa mnom uspostavio divnu vezu koja je trajala sve do njegove prerane smrti.
Mučili smo se da sastavimo kraj s krajem skoro ceo život. On se zaposlio i nije loše zarađivao a i naši su nas pomagali pa nam u početku i nije bilo tako loše ali vremena su se promenila, morala sam da se „pod stare dane“ i ja zaposlim a on je posle skoro trideset godina ostao bez posla, pa onda infarkt. Moram da priznam da je radio kao konj i na poslu i u ateljeu, posebno od kada je potpuno ostavio alkohol ali i pre toga. S vremena na vreme je prodavao po neki akvarel ili malo platno, grafičicu, svaki dinar nam je dobro dolazio. Desilo se da je u doba najveće krize i nemaštine kada je deset maraka bilo veliko kao kuća, uspeo da proda jedno veliko platno za 4.000 maraka! Nisam mogla da verujem kada me odveo u prodavnicu bele tehnike i rekao biraj mašinu!
Iako sam pokušavala, pokušavam i dalje, da razgrnem šikaru njegove mrzovolje, sitničavosti, cepidlačenja, često cinizma, nisam uvek uspevala, niti uspevam, svesna sam i znam da me voli. Neprestano gunđa, džangrizav je, sitnica može da ga izbezumi, ali priznajem da kad god je neki problem u našem životu izgledao i bio, nerešiv i ogroman, uvek je bio smiren, promišljen i davao je sve od sebe ne bi li ga rešili. Kako starimo u nemaštini, kako ne znam gde mi je glava od posla, i ja sam postala nervozna, zahtevnija, ponekad ga cimam kao staru lutku. Ali i on svojom mušičavošću često zna da pokvari lepo započet dan ili trenutak. Svesna sam da je njegova mušičavost pored toga što je deo njegovog mentalnog sklopa, takođe i posledica nagomilanih nerešenih i nerešivih problema koji ključaju u njemu. On se zaista trudi da vlada sobom ali njegov zapaljivi temperament plane na naizgled bezazlenu reč ili rečenicu koju izgovorim i onda iz njega pokuljaju uvrede i ružne, ružne reči koje me probadaju do srca.
Uvek mi je nudio priliku, bez obzira o čemu se radilo, da odlučim o ovom ili onom. Neodlučnost je moja osobina te sam ga često povređivala rečima: Odluči ti, ti si muškarac. Znajući moju dvojnu Blizanačku prirodu, nesposobnu ponekad da se odluči između i najbanalnijih stvari, nije mi to uzimao za zlo. I meni samoj je bilo zanimljivo kada bi on „presudio“, onda bi se meni često više dopadala „odbačena“ varijanta. U početku se ljutio i objašnjavao mi da sam imala priliku da biram, čak i danas ume da „uleti u priču.“
Nekoliko puta mi je dolazilo da ga ostavim, da sa Mikanom odem bilo gde, grlom u jagode, baš je znao da me povredi! Mnoge „psine“ sam mu oprostila, zaboravila ili potisnula ali sam sto posto sigurna da on sebi ne može da oprosti bar nekoliko.
Bila sam u sedmom mesecu trudnoće a on me ostavio zaključanu ceo dan i vratio se pred ponoć! Prethodni način njegovog života pokazao se žilaviji od ljubavi koju je osećao prema meni. Sa vrata mi je pružio lepo upakovanog davno ohlađenog smuđa. Bacila sam ga u kantu za đubre. Ni sada mi nije jasno zašto se tog trenutka nisam pokupila i otišla!? Dugo nismo komunicirali, odnosno ja nisam htela da progovorim ni reč. Kasnije mi je ispričao da je, dok sam ja spavala, sišao da kupi kifle, puter i Gavrilovićevu salamu od kojih mii je praviuo najlepše sendviče na svetu. U to je naišao njegov drug Slobodan u MG-iju sa svojom stjuardesom i pozvao ga na piće. Ne razmišljajući ni trenutak, uskočio je na zadnje sedište i odvezli su se na Adu na JAT-ov splav i počeli da piju. A kada bi počeo da pije to je trajalo i trajalo. Rekao mi je da je svestan da je izdao i mene i svoja osećanja i da nikada to sebi neće oprostiti.
Sećam se da sam mu rekla jednom u to vreme kada je pio kao smuk: Ti si dobar i otac i muž, donosiš pare u kuću, trudiš se ali alkohol te u prevladava. Da je u pitanju druga žena, borila bih se za tebe ali sam protiv alokohola nemoćna.
Još jednom je napravio sličnu stvar. 1989 godine kada je raspad Jugoslavije bio AD PORTAS, našao se na Sajmu s prijateljima iz Sarajeva i Zagreba, danas bi se reklo sa Muslimanima i Hrvatima. Predosećajući šta se sprema i da im je to možda poslednji susret, zapili su se i nastavili da piju tri dana idući iz kafane u kafanu. Strašno zabrinuta, kršeći sopstvena pravila, zvala sam telefonom njegove drugove ali niko nije znao gde je niti ga je video. Jedno od najčvrćih pravila koje je „uspostavio“ još u detinjstvu, bilo je da se nikada ne javlja niti kaže gde će biti, po cenu da mu se kasnije desi i najgore. To je nastavio da radi i u početku našeg braka. Govorila sam mu da je brak kao i svaka zajednica zasnovan na kompromisima, pitala ga kako bi njemu bilo da ja napravim sličnu stvar? Posle izvesnog vremena, menjala sam ga, neke njegove naopake navike, što da krijem, sam mi je rekao da to smatra vrhunskom neodgovornošću i bezobzirnošću, kao i da ga naknadno kajanje ne oslobađa bola koji mi je naneo i nanosio.
Danas, uprkos života koji imamo i koji je sve samo ne lak, nas dvoje smo bliski i možemo da se pouzdamo jedno u drugo. Više on u mene nego ja u njega! I dalje iz njega ume da izleti uvreda kada se najmanje nadam. Za mene nema teže stvari od uvrede koju mi on nanese! Od nje nastaje rana koja dugo, dugo krvari. Znam da mu nije lako i da sam mu ja "pri ruci" ali ako me voli a voli me u to sam sigurna, pa brate mogao bi da se ponekad ugrize za jezik! Pre neki dan mi je rekao da se nalazi u sred „tuge, očaja i beznađa“. Jadni moj voljeni muž! Svesna sam da zna da se i ja tako osećam i da moramo da se uzajamno podržavamo i „podižemo“.
Kaže mi da su reči kao i uvek otrcane i nedovoljne da iskažu i pokažu osećanja:
Kako god i dalje smo zajedno, volimo se i nižemo dan za danom.
ON (sadašnje vreme) OBRAZINE SU SPALE ili PLJUNI SEBI U OČI
Znam da nisam usamljen u „građenju“ slike o sebi, to je općenita, široko rasprostranjena pojava u tz humanoidnom društvu. Ipak i u tome treba imati mere, bar bih je morao imati ja koji sam svestan i odlično ih poznajem, svih svojih vrlina i svih svojih mana. Podleći sopstvenoj sujeti, koliko sam samo o tome govorio i pisao, pljuvao po tome, izvrgavao ruglu.....i šta? Gledajući skalameriju
Ima u ovome što činim i rezignacije, pre svega nad samim sobom ali i nad životom koji sam prisiljen da živim, nad izvesnom tz budućnošću, rezignacije zbog besmisla bilo kakvog umnog ili fizičkog batrganja zarad skoro ne trajanja i ne postojanja na ovom zrncu od planete. Nisam bio, nisam i neću biti!
Nisam se baš do kraja držao AUT EGO AUT NIHIL (moja sentenca ovog trenutka skovana ali bez ikakve namere da budem pametan i obrazovan), bavio sam se i drugima, davao sam se, ponekad najiskrenije i najotvorenije. Nije stvar u tome, uradio sam i učinio puno dobrih dela bez želje da se o njima govori, stvar je u činjenici da sam sebe bespotrebno uglancao i doterao, začinio i uresio, načinio od sebe „hodajuću pamet“ svuda i na svakom mestu. Nisam osetio ali ubeđen sam da sam postao dosadan, nesnosan....uostalom, ako nikome a ono bar sebi.
Do skoro sam imao svoje „trenutke“, sat ili dva, kada bih otišao u jedan od „mojih“ kafića, poručio „produženi s mlekom“, čaj od divlje trešnje ili sok od crne ribizle i ne obraćajući pažnju ni na koga, rešavao ukrštene reči. To mi je zaista prijalo i opuštalo me, davalo mi snage da kada se vratim nastavim započeti posao. Kao gumicom izbrisano, nestalo je to moje zadovoljstvo bez traga!
Ovo objavljujem kao još jedan od načina ili pokušaja očišćenja sebe od samoga sebe.
Ostale su neke fotografije kad su njegovi bili na moru pa je stan bio otvoren, što bi danas rekli od 0 do 24 časa a onda smo govorili, Non Stop. On ponekad i nije bio u stanu ali je društvo uvek bilo tu, smenjivali smo jedni druge.
General je upisao Akademiju tako da od samog početka znam njegov rad. Pao sam na dupe kad mi je pokazao ikonu Majke Božje koju je uradio prema Rubljovu! Želeći da što više nauči i sazna, pripremao je dasku prema starim receptima skoro godinu dana, sloj po sloj preparature, nabavio je „zemljane boje“ i mešao ih sa jajetom ali rezultat! Jeb’ote, kao da je slikano pre 600, 700 godina.
Jednom smo Feliks i ja gluvarili po Terazijama kad je naišao. Ufurali smo se u „Kasinu“ i olešili od pića. Feliks je pričao o svojim zajebancijama po Švedskoj, i ja sam kenjao nešto, on se smejao i nalivao. Posle smo otišli u „Kozaru“ kao da gledamo „Kum-a“. Danas je to „Kum-1“ a onda je bio prvi i samo „Kum“. Ma nismo videli ni belu mačku, samo smo se smejali i zajebavali i „ometali predstavu“ kako nam je rekla jedna matora razvodnica koja je pokušala da nas izbaci napolje.
Uskoro sam kupio sam stan u Mike Alasa na Dorčolu, napravio vizit kartu, već se pomalo znalo za mene. Kupio sam i zeleni mercedes i jednom sam zaustavio trolejbuski saobraćaj na sred Terrazija ispred hotela „Moskve“ kad sam ga ugledao: „Upadaj Generale, idemo do mene.“ Odveo sam ga u stan a on se smejao gledajući pet brava i metalne zaštite na vratima: „Jeb’o te, ti kao da unutra čuvaš zlatne rezerve Saudijske Arabije!“ Pao je na dupe kad je video kako sve čuvam slike. Ispod plafona sam napravio metalne nosače i slagao sliku pored slike, bilo ih je ispod kreveta, uz zidove, jedva si mogao da se okreneš. Ponudio sam ga Napoleonom starim 20 godina, najzad sam i ja mogao dostojno da uzvratim. Znao sam da to njemu ne znači mnogo, uostalom on je pio samo crnogorsku Lozu, ali nije ni migom pokazao da primećuje moje razmetanje. Slatko smo se zapili, uspeo je da me opusti, da budem ono što jesam, Čeda njegov drugar. Svratio je nekoliko puta u radnju, u međuvremenu sam od krojača otkupio ceo prostor, popili bismo po neku ali je kako je vreme odmicalo, svraćao sve ređe, sve ređe smo se i viđali, jebi ga život više razdvaja nego spaja. Kako bilo da bilo, General je ostavio neizbrisiv trag u mom životu, bar u jednom delu života.
BOJANA
Zaljubila sam se u njega kao šiparica od šesnaest godina. On je imao, još malo, pa dvadeset. Za mene je postojao samo on, ni mama ni tata, ni sestra ni brat, ništa mi nije bilo tako važno kao on! Bilo mi je dovoljno da sam pored njega, da ga gledam i slušam, bez obzira na ostale kojih je uvek bilo oko njega. Nije mogao da me se „otrese!“ Evo šta mi je rekao nepunih pola godine pre nego što se oženio, na našem poslednjem sastanku i viđenju: „ Ti spadaš u nekoliko od grehova mog života. Bila si devojčurak od šesnaest godina i ludo zaljubljena u mene. Naravno da mi je prijalo to ali me istovremeno i „gušio“ tvoj srneći,
Želim ti od srca sve najbolje.
I to je sve što imam od njega
NENAD
Pitao sam ga sjeća li se UZORANE LEDINE? I on je kao i ja bio fasciniran knjigama i čitanjem. Između ostalog, i to je bilo (možda) od presudne važnosti za naše prijateljstvo. Bar za započinjanje prijateljstva. Čitali smo sve što bi nam dopalo šaka i razmjenjivali utiske, kritikovali ili hvalili pojedine knjige i pisce. Ja sam mu dao UZORANU LEDINU. Čitali smo TIHI DON a zajedno smo gledali ruski film snimljen po romanu. Voleli smo Grigorija, puteno maštali i čeznuli za Aksinjom. Dajući mu da čita UZORANU LEDINU, strasno sam mu predstavljao glavnog junaka, želeći da nam on postane uzor. Ni danas poslije toliko vremena ni on ni ja nemamo ništa protiv. Ako apstrahujemo propagandističku notu, ako uzmemo u obzir vrijeme u kojem je roman nastao, okolnosti i ideološko okruženje, UZORANA LEDINA može biti priručnik o moralu i ljudskim vrijednostima. Iako Dostojevski rezignirano veli da: „u apstraktnoj ljubavi prema čovječanstvu, čovjek prije svega voli sebe“, uvijek je bilo i biće ljudi spremnih i sposobnih da sopstvene želje i htijenja podrede tz višem cilju. Iako je današnji cinični svijet sklon da prezrivo potre ili umanji vrijednost takvim pojedincima, svrstavajući ih u religiozne ili ideološke fanatike, takvih ljudi će uvijek biti.
Dugo smo razgovarali, jedna stvar je vukla drugu, izvlačila zaturene ali ne i zaboravljene situacije. Skoro da smo istovremeno izgovorili: „Sjećaš li se naše ekskurzije u Dubrovnik 1960 godine? Bio je maj mjesec, Dubrovnik prazan i samo naš. Nas trojica, “Tri musketara“ kako nas i danas zove njegova majka, stanovali smo kod gazdarice čija se kuća nalazila uzbrdo kojih pola
Sjeća se svakog detalja, a ja kao da gledam dokumentarni film, ima pamćenje kao slon! Prije dvije godine na autobuskoj stanici u Podgorici, pričao mi je o
Preksinoć sam ga zvao telefonom, vidio sam ga na Dnevniku i rekao mu da je baš bilo dobro što je on držao govor nad rakom C.L. U svom kratkom govoru je pomenuo izložbu portreta u Umjetničkom paviljonu iznad Ribnice 1961 godine a
O razdvajanju i formiranju posebnih država, rekao sam mu da sam u koroti ali da moramo živjeti onako kako je govorio Iguman Stefan (često, vrlo često ga je citirao njegov pokojni otac!) : “Sve što dođe ja sam mu naredan.“
RANKO
P.S. Bravo! Kao da si me čuo, kao da si pročitao ovo pismo, sinoć si ponovo bio
Hvala vam što niste izgužvali pismo.